Blog / Mi is az a konyhai háromszög, amire minden konyhabútor tervezésekor figyelni kell?
Még az 1950-es évekből ered a konyhai munkaháromszög meghatározás. Ezt a fogalmat ugyanis akkor hozták a köztudatba a Cornell Egyetem kutatói. Valójában egy térszerkezetet jelent, ami a mosogató, a hűtőszekrény és a tűzhely egymáshoz viszonyított elhelyezkedésére utal.
A kutatók rájöttek arra, hogy akkor lesz a leghatékonyabb a konyhai munka, ha a legfőbb konyhai tevékenységeket ebben a háromszögben végezzük. Azaz az előkészítést, a tárolást és a főzést. A meghatározásban azt is fontosnak tartották kiemelni, hogy az említett pontok közötti összes távolság nem hosszabb hat méternél. Vagyis ha már pár lépésnél többet kell megtennünk, oda a konyhai hatékonyság.
Viszont azt azért érdemes tudni, hogy nem szabályos háromszögben kell kizárólag gondolkodni. Teljesen eltolt is lehet az alakzat. Viszont hat méternél ne kelljen többet sétálni az egyik ponttól a másikig. Az az optimális, ha az egyes pontok közötti távolság nem hosszabb 90 centiméternél.
Miért olyan fontos odafigyelni a konyhai munkaterületek közötti háromszögre?
Mert egyszerűen így ergonomikus. Hiszen ezek a munkaterületek a legfőbb pontjai a konyhának. Igaz, van egy negyedik pont is. Ez a munkalap, a pult. Mivel enélkül nincs konyhai munka, ezért célszerű ezt is a lehető legközelebb elhelyezni az említett háromszöghöz. Talán a legideálisabb, ha a tűzhely és a mosogató közé kerül, így nem lesz zsúfolt a konyha. Kényelmesen tudunk dolgozni. De akkor sincs gond, ha a konyhapult kikerül a háromszögből. Csak arra figyeljünk, hogy ne legyen túlságosan távol.
Szóval a konyhai munkaháromszögre mindenképpen figyeljen oda, ha új konyhát terveztet. Ne sajnálja az időt az alapos átgondolásra. Egy jól tervezett konyhában ugyanis öröm ténykedni. Míg ellenkező esetben sok idegeskedéssel járhat a sütés-főzés.