Blog / Zónák a konyhában - ezekre is figyeljen a konyhabútor kialakításakor
Elsőként alakítsunk ki egy konyhai egységet a hozzávalóknak és a fogyóeszközöknek. Az itteni bútorelemek lehetnek álló, akár mennyezetig érők szekrények is. Praktikus megoldás, ha több fiókra, szekrényre bontjuk ezt az elemet. Ebbe a zónába kerülhet akár a hűtőszekrény is.
A második egység az, ahova a nem fogyóeszköznek számító dolgok kerülnek. Edények, étkészletek, vágódeszkák… sorolhatnánk. Itt már legyen egy kisebb pult rész a felső és az alsó szekrény között.
Praktikus megoldás, ha közvetlenül e mellé kerül a tisztító zóna. Ha tágas térrel rendelkezünk, ide is kerüljön egy plusz pult felület. Egy 30 centiméter széles munkalap is jól jön.
Továbbhaladva célszerű kialakítani az előkészítés zónáját. A legjobb, ha ez az elem rendelkezik a legnagyobb felületű pulttal. Nyilván itt fogunk húst szeletelni, zöldséget vágni - olykor együtt tesszük a kettőt. Szóval kell a hely.
Értelemszerűen az utolsó egységünk a főzés zónája. Itt is legyen egy minimális, 30-40 centiméteres pultunk. Nem valami praktikus ugyanis, ha a tűzhely egyből a fal mellett kap helyet. Egy kis mozgástérre szükség van itt is.
Végül figyeljünk arra, hogy az “arany háromszög” is létrejöjjön a zónák között. A tárolás, a mosogatás és a sütés-főzés egyes pontjai egymáshoz közel, nagyjából másfél-két lépés távolságra legyenek.
Ha konyhabútort tervezünk, vegyük végig a főzés gyakorlatát
A konyhabútor kialakításakor vegyük figyelembe a konyhai műveletek sorrendjét is. Könnyen tudjunk fűszert tenni a tűzhelyen készülő ételbe. Az éppen használt fakanalat pedig ne kelljen végigvinni a konyhán, hogy a mosogatóba tegyük.
Láthatóan érdemes időt szánni a konyhabútor megtervezésére. Tegyen Ön is így, mi segítünk ebben! Akár online is kalkulálhat az oldalunkon. Számolja ki itt, mennyibe kerülne önnek a megálmodott konyhabútor.